پراکندگی زبان

شاید پیش اومده باشه واسه خیلی از ما. تو کشور غیرفارسی زبون باشیم و با دوست فارسی زبونمون خوشحال بلند تو یه جای عمومی فارسی حرف بزنیم و از اینکه جماعت متوجه نمی شن چی می گیم لذت ببریم! عینکیه کیف خاصی داره! تو کشورهایی که ایرانی کم ه و ایرانی هاقیافه هاشون تابلو ه  آدم باخیال راحت تر این کار رو می کنه. اینکه آدم زبونی رو بلد باشه که پراکندگی اش تو دنیا کم باشه،‌ از این جهت خیلی خوشایند ه.

من همیشه دلم واسه انگلیسی زبان ها از همین یه جهت می سوزه،‌که همه جا ریسک فهمیده شدن دارند!!!* نروژی ها از اون جایی که زبون خیلی به دردنخوری دارند می تونند بیشتر از ما ایرانی ها خوشحال باشند که پاشون رو از مملکتشون بذارند بیرون دیگه هیچ کس حرفشون رو نمی فهمه.

توی رختکن باشگاه داشتم آماده می شدم برم تمرین شمشیربازی،‌ دو تا دختر بلوند شبیه بقیه اروپایی ها هم داشتند لباس می پوشیدند بروند خونه، شروع کردند باهم بلند بلند حرف زدن. یه کم که گذشت من دیدم ااااا انگار من دارم می فهمم یه چیزهایی... قصد گوش دادن نداشتم ولی واسم جالب شد گوش دادم و تو دلم هی ذوق کردم که به به تو هلند دو تا دختر نروژی خوشحال باهم بلند بلند نروژی حرف می زنند،‌ و من یه قول خودمون یه کله سیاه که احتمال نروژی فهمیدنم چیزی تو مایه های صفر ه دارم حرف های اونها رو می فهمم. چند ثانیه وایسادم جلوشون که بگم من می فهممشون،‌ بعد فکر کردم چه کار مزخرفی... حالا که چی؟! راهم روکشیدم و رفتم ولی تو دلم کلی ذوق می کردم با وجودی که اصلاً مهم هم نبود حرفهاشون راجع به یه کسی بود که به موبایل یکی شون زنگ زده بود!

*: نعمت فهمیده شدن در این زمان به یه بدبختی مبدل میشه. اونها هیچ وقت شاید این لذت رو درک نکنند.زبان

بی ربط:

  • بارون تمیزی می آد و خوب می آد چون از صبح دلم بارون می خواستخیال باطل.
  • چقدر چیز تو دنیا هست که‌آدم نمی دونه‌،‌ و گاهی چقدر بعضی هاش لازم ه که آدم بدونه.
  • واقعاً اگه آدم یه خدا نداشته باشه که همه چی رو ازش بخواد،‌ چقدر گاهی شب رو صبح کردن سخت میشه. خدا جونم خیلی دوستت دارم.
  • چقدر مدل دعا کردن های آدم تو برهه های مختلف زمانی فرق می کنه. ولی چیزی که همیشه درسته اینه که آدم فکر می کنه اونی که داره واسه رسیدن به اش تلاش میکنه یکی از مهمترین چیزهای زندگی ه. درحالی که فردا ممکنه خیلی بی اهمیت بشه.
  • کلافهکاش یه ایمیل بهتری امروز رسیده بود!

الهه

آیندهوون

/ 14 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شقایق

می فهمم چه لذتی بردی از فهمیدن حرفاشون [نیشخند][مغرور]

ununoctium

آبجی بزرگه همیشه می گه: یه بار نشد من برم مال و نبینم دو تا ایرانی بلند بلند دارن فارسی حرف می زنن! شما هم که از روحیه ی زنانتون در این راستا استفاده نمودین[پلک][نیشخند]

آفاق

من اگه جای تو بودم زبون اونا رو میفهمیدم کلی ذوق میکردم.دلم میخواست به اونا اینو بفهمونم [نیشخند] واقعا" اگه خدا تو دل ما نبود چی میشد؟؟؟؟؟!! واست آرزوهای خوب دارم[قلب]

عادل

و چقدر سخته در جمع عده‌ای بشینه و از حرف زدن هیچ کدومشون سر در نیاری! چون دارند با زبان مادری حرف می‌زنند و تو از اون چیزی سر در نمیآری!

نیما

من و دوستام یه الفبای شخصی داریم که برای کسی قابل فهم نیست.ولی زبونش رو تجربه نکردم.

الآنی

من اول چیزایی که اول نوشتی رو یه کوچولو می فهمم! اما جالبه که همسرم بیش تر از این فهمیده نشدنه لذت می برد! چون هرچی دلش می خواست که فروشنده ی یه مغازه که گرون فروش بود و جنس های به درد نخوری داشت می گفت و طرف باز با لبخند از اینکه رفتیم تو مغازه اش ،تشکر می کرد!!!![نیشخند] اما راجع به اینکه یه خدایی هست که شب رو به اعتماد به اینکه میشنوه حرفامو به صبح می رسونم ،حس فوق العاده ایه که گاهی واقعاَ دلم برای یکی از دوستام که به خدا هم معتقد نیست می سوزه که این کارو هم نمی تونه بکنه! امیدوارم ایمیل های بعدی ، پر از خبرای خوب باشه! خواهری... من مطمئنم که خدا خواسته ه اینجوری بشه و بازم مطمئنم که آینده بهتری توی فرداها هست که شاید یه عالمه بگذره تا بفهمیم! [لبخند] امیدوار باش[بغل]

رنگینک

منم این تجربه رو داشتم. خیلی لذت داره. اما من ذوق زده رفتم جلو و گفتم زبونشون رو می فهمم!بعد که کار از کار گذشت مثل تو فکر کردم خب به اونا چه؟!!!

نیلی

نمی دونم چرا جدیدا هرجا با خیال راحت ایرانی حرف می زنم یکی با قیافه عجیب ایرانی از کار درمیاد! "چقدر چیز تو دنیا هست که‌آدم نمی دونه‌،‌ و گاهی چقدر بعضی هاش لازم ه که آدم بدونه." رو هستم خواهر

حسین

اول اینکه: لطف کردی و قدحت پر می باد و این صوبتا دوم اینکه: مگه تو هم شریفی هستی؟ یه رفتار مشترک بین خیلی از سریفیها هست که با اینکه خیلی دل خوشی از شریف ندارن (من البته دوستش دارم) نسبت به هم حس ناسیونالیستی دارند. همه جا پشت هم هستن. الان حسی مشابه دیدن یه آشنا توی شهر غریب دارم. سوم اینکه: حتی اگر تهنا کارکرد واقعی خدا همین باشه هم خیلی خوبه. دور شدن ازش سخته. مدل دعا کردن هم دقیقا حس منه که به زبون تو اومده بیرون.