مارسی و تولن

از سفر برگشتیم و باز مثل همه سفرها کلی چیزهای جدید دیدیم و یاد گرفتیم. من اولین سفرم به فرانسه بود. و می تونم بگم مارسی بین شهرهایی که دیده بودم شهری کاملاً متفاوت بود. شاید مثلاً اسلو و کپنهاک یا حتی آمستردام  که توی اسکاندیناوی نیست خیلی به هم بیشتر شبیه اند یا شهرهای دیگه ای که پایتخت نیستند مثل رتردام و تورنهایم تا مارسی به همه این شهرها. مارسی مرکز شهرش شبیه روز بازارهای شهرهای شمال ایران مثلاً چالوس پراز دستفروش و ماهی فروش است. توی اینترنت خوانده بودیم که 25% مسلمان دارد مارسی ولی توی مرکز شهر که بیشتر جاذبه های توریستی هم اونجاست این 25% چیزی به اندازه 75% به نظر می رسد. تقریباً همه قصابی ها گوشت حلال دارند و بیش از نیمی از رستوران ها توی بلوار Canabiere  که منتهی میشه به بندرگاه قدیمی مارسی غذای حلال دارند. این قسمت های شهر که ما دیدیم خیلی کثیف تر از کثیف ترین قسمت های اسلو که من دیدم بود. مردم به جز اعراب که با هم عربی حرف می زنند بقیه کسانی که قیافه هاشون مشخص فرانسوی نیستند همه فرانسه صحبت می کنند. فرانسه حرف زدن ما رو مسخره نمی کردند و سعی می کردند بفهمند منظورمون رو.

از دیدنی های مارسی که چند تا کلیسا و قلعه قدیمی قشنگ دارد و جاذبه طبیعی که به نظر من خیلی جالب بود Calanque ها بود که چیزی شبیه Fjord های نروژ ولی نه پوشیده از درخت های سوزنی برگ بلکه ساخته شده از صخره های سفیدرنگ. ما با قایق رفتیم به جزیره ای در مارسی که پراز این  Calanque ها بود.

 

 

 

مثل بقیه شهرهای کنار دریا غذای دریایی همه جورش اونجا متداول بود و سوپ ماهی که با پنیر زرد رنده شده و خامه ترش با زعفران سرو میشه غذای سنتی مارسی به شمار می آد.

 

 

 

ما از مارسی با قطار رفتیم به شهری به فاصله 64 کیلومتر از مارسی به اسم تولن. تولن شهر نقلی تمیز و قشنگیست. خلیج قشنگی دارد و که یک طرفش استفاده های نظامی می شود. مردمش خوب و مهربان بودند. و به نسبت مارسی اندکی ارزان تر بود.

 

 

 

وقتی بر می گشتیم توی فرودگاه فکر می کردم دلم برای زبان فرانسه تنگ می شه و کلاً می تونم بگم سفر خیلی خوبی بود.

الهه

نهم فروردین ماه 1387

 

/ 17 نظر / 113 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرناز

سلام. خیلی خوشحالم که این قدر خوشحالی الهه جون. ایشالا سال 87 هم مثل 86 برایت پربار باشد. البته میدونم که به اون خوبی که نمیشه[زبان]

حرفه ای

من رو هم یادتون رفته کلاَ!!! [ناراحت]

سوفی

سلام سال نو مبارک مارسی من رو یاد دزیره میندازه ! کلآ با فرانسه و فرانسوی ها حال می کنم. هم تاریخش ، هم ادبیاتش فوق العاده ست .

کچل خان

ببخشید شما خارج دیده ای ما که کچلیم پامونو از کچل آباد اونورتر نذاشتیم اما این linking park که اینجا نوشتی یه دونه G اضافه نداره ؟!

بهونه همیشگی

[قلب][گل][گل][گل] عید گذشته ات مبارک مثل اینکه حسابی بهت خوش گذشته واست آرزوی شادکامی و موفقیت می کنم

كويريات

حرفه ای ما شما رو یادمون نمی ره که همه اش ولی نیستن. پوآن دوشنبه خاطره می گفت از روز اولی که وارد خوابگاه شدید تا الآن که دلمون واستون تنگ شده خیلی سایه تون سنگین شده بابا! کچل خان! من نمی بینم G اضافه اشو. ولی ادعای خارجی بلد بودن ندارم!! حالا کجا رو می گین؟

نسيم

الهه جونم مرسي كه بهم سر زدي اولا.مسرورمون كردي دوما.شنگول گرديديم سوما... حالا سواي اين حرفا چه سفر جالبي رفتي و چه عكساي خوبي هم انداختي.من خيلي دوست دارم فرانسه رو ببينم.مخصوصا برج ايفل و موزه ي لوور رو.آخه معروفترين جاهاي فرانسه كه هر ننه قمري از جمله من ميشناسن هميناست ديگخ.اين جاهايي كه شما ها رفتين در حد سواد ننه قمرا نبوده خواهر![زبان]. خوشحالم از دوستيت...ميذازمت توي لينك دونيم.البته با اجازه![چشمک]

نگار

سفرها بی خطر خانومی[لبخند]

salam..vaghena delam khast beram france..daghighanam haminja ke shomaha raftid[لبخند]..khosh bashid azizam..ta bad

ٍSoamyeh

[لبخند]sorry,yadam raft esme bebinam ..on painie male man!