سفر آندلس

 

ایده ی جور کردن این مسافرت این بود که یوهو فکر کردم ای دل غافل مامانم اینها این مدتی که پیش ما بودند نشد هیج جا باهم بریم تصمیم گرفتم یه آخر هفته کلاً به گزارش ننوشته فکر نکنم حتی لپ تاپم هم نبرم و یه جایی بریم هر جا که شد.

پوآن بین پورتو (پرتغال) و بارسلونا و سویل نهایتاً سویل رو انتخاب کرد و منم خوشحال شدم فکر می کردم آندلس با ذائقه ی معماری بابام جور تره. خیلی خوشحال بودم که همه چیز جور شد.

بار سفر رو روز شنبه 21 آبان بستیم و رفتیم سویل. هوا خیلی خوب بود، روزها تا 20-24 هم می شد.

اولین بارم بود اسپانیا می رفتم همون شب اول جو متفاوتش با شمال اروپا به نظرم اومد. شنبه شب همه ی مردم انگار تو خیابون بودند. همه ی بـــ ــار ها پر از آدم بود با گیــ ـلاس ها شون سیگار دود می کردند و دم در با دوست ها گپ می زدند. صدای گیتار بود و گاهی گداری از پشت پنجره می دیدی که کسی داره اون تو می رقصه.

این چیزهایی بود که شب اول توجه هم رو توی سویل جلب کرد.

البته برج دیده بانی Torre del Oro، دو تا از پل ها قدیمی شهر و کلیسای جامع شهر رو هم دیدم که جالب و قشنگ بود.

مردم انگلیسی حرف نمی زدند حتی پذیرش هتلمون شماره اتاقمون رو به اسپانیولی می گفت!

روز دوم گل سر سبد روزهای سفرمون بود. رفتیم به قرناطه! (گرانادا) البته اصلاً به خود شهر نرسیدیم و فقط الحمرا رو دیدیم ولی همین دیدن الحمرا واسه من خیلی خوب و جالب بود.  من یاد قدیم هام بودم. سال اول دبیرستان که بودم اون موقع ها دکتــ ــر الهــ ـی قمــ ــشـه ای خیلی گوش می دادم. و یادم ه که راجع به قصر الحمرا می گفت که سمفـ ـونی متبلوره و از در که وارد می شه آدم این مسیر سبز... من همیشه تصورش می کردم و دوست داشتم یه روزی برم. و کلی خوشحال بودم که  بالاخره به این آرزویم رسیده بودم. وقتی اونجا معماری قصر و باغ و می دیدم حس می کردم انگار این معماری اسلامی یه جور دیگه به دل من می شینه. انگار یه حس بهتری بهم می ده. مامان و بابا و الآنی هم خیلی اونجا رو دوست داشتن. کاخ ناصری خیلی خوب بود. این معماری اسلامی باعث میشد که آدم احساس نزدیک تری به آجر ها نوشته ها کاشی ها پیدا کنه. انگار ناخودآگاه تو ذهنمون زیبایی این جوری تعریف شده باشه.

کاخ ناصری، قصرالحمرا، گرانادا (قرناطه) آندلس اسپانیا

حس خوبیه که آدم می تونه توی کاشی ها رو بخونه... هر جا رسیدم خوندم لا غالب الالله....

یکی از بهترین اتفاقاتی که می تونست بیفته این بود که من این جا رو به همراه بابایی برم. بابایی ام که این همه به این جور جاها علاقه مندن و تا جایی که وقت بود تو الحمرا باهم چرخیدیم و بالا پایین رفتیم و خوندیم و شنیدیم و یاد گرفتیم.

روز سوم رفتیم کادیس. کادیس بندر قدیمی ای بود که ساختمونهای قدیمی ای توی قسمت قدیمی شهر داشت و از قسمت جدید شهر با یک دروازه جدا شده بود. یادمون نمی ره بارونی که به چه شدتی گرفت موقعی که داشتیم می رفتیم به سمت یکی از قلعه های قدیمی شهر.... در کمتر از پنج دقیقه موش آب کشیده شدیم!

کادیس

روز سه شنبه برگشتیم از اسپانیا و اینجوری سفر خوب و مختصر مفیدمون تموم شد و واسمون کلی خاطره ی خوب به جا موند.

دلم می خواست بیشتر غذاهای اسپانیایی می خوردم تو سفر. حتی یه تاپاس فروشی نرفتیم. سخت بود بفهمیم چی واسمون قابل خوردن ه در حالی که هیچ کس باهامون نمی تونست انگلیسی حرف بزنه. حتی یه کیک مانندی رو تو یه جا دیدم و پرسیدم که این چی هست فروشنده حتی این جمله رو نمی فهمید!!

بعد از سفر دفاع دکترای یکی از دوستان بود و جمعه اش هم پرزنتیشن نهایی خودم توی دانشگاه... هنوز هیچی نشده دلم بازم مسافرت می خواد.

الهه

چهارم آذرماه 1390.

پ.ن: پارسال این موقع ایران بودم. دوستم سالگرد ازدواجتون خیلی مبارکقلب

/ 12 نظر / 86 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام خیلی خوشحالم که خوشحالی. خوشحالم که شما به دیدن این قصر رفته اد و ایمان دینی دارید و اهمیت این مکان را فهمیده و خوب شرح دادید شاید دیگری به آنجا می رفت و از زشتی اسلام می گفت.یا بنای طعن و لعن می گذاشت اماا شما در اروپا رفتید و دیدید و برای من که همیشه از این قصر در کتب تاریخ تصویر دیده بودم بیان کردید همیشه خوش باشید و سلامت

Leila

salam dooste khobam, vaghean az khondane in postet khoshhal shodam va energy gereftam. che khob ke jaie raftin ke be in ghashangi boode va beheton khosh gozashte. ensha allah ke hamishe be safar va mehmoni.

جفتگ میرزا

اون عکس باغه خیلی خوشگله

نگار

الهه جان، همیشه وبلاگتو می خونم. ببخش که کمتر نظر میدم. همیشه به یادت هستم. خوشحالم که روزهای خوبی رو در کنار خانواده مهربونت داشتی. عکس بذار از این لحظات قشنگ یا برام بفرس....

نورا

الهه جون حیف که من نتونستم عکسا رو ببینم. خیلی خیلی حیف.... خوشحالم که با مامن بابات بهت انقدر خوش گذشته ... ولی حالا من نفهمیدم. این شهره تو خود اسپانیاست؟ در ضمن یه سوال کلی دارم؟ شما برای این کشور ها احتیاج به ویزا ندارید به خاطر همون شینگن بودنو اینا؟

سالی

امیدوارم کنار هم خیلی بهتون خوش بگذره

سالی

امیدوارم کنار هم خیلی بهتون خوش بگذره

بهاره

چقدر دلم می خواد کاخ و باغ الحمرا رو من هم ببینم. همیشه برام متن و عکس بوده توی کتاب. مطمئن هستم روزی میرسه که بتونم ببینم و لذت ببرم. عکس هات خیلی خوب بود. همیشه موفق باشی. ان شالله دفاع خودت.

نورا

کجایی؟ من زود به زود دلم برات تنگ میشه الهه جون .از صمیم قلب میگم :(

ava

tabrik axa aali bood. khoshhalam ke ba khanevade boodi dokhtar joon.[ماچ]