سیروا فی الارض....

دیروز از محلات برگشتم. دو سه روزی تهران نبودم. این مسافرت هم خیلی خوش گذست. برای همین دلم می خواست یه مطلب هم اینجا راجع به محلات بذارم.

یک سفر هر چقدر هم کوتاه باشه چون بالاخره سفر است، آدم می تونه توش یک عالم چیزجدید ببیند، یادبگیره، و همین چیزاست که خاطره سفر را تو ذهن آدم موندگار می کند. این ها رو همون وقتی هم که از مشهد برگشتم گفتم.

 

 

 

 

و اما از مسافرت محلات:

 

آب گرم محلات رو دیدم که نمی دونم دلش از کجا گرم بود...

یک عالم کوچه باغ های قدیمی دِدم، خیابان های باریک با درختان چنار پیر بلند....

یک شهر تمیز، مردمانی با صفا ، آن طرف تر دهی بود؛ آباد، زیبا...وجب به وجبش گل های رنگارنگ و همه آوای "هو علی کل شئیٍ قدیر" زمزمه می کردند.

ده ها مزرعه دیدم که برزگرانی در آن کار می کردند همه دستهاشان به زانوانشان و چشمهاشان به سوی آسمان. همیشه می گفتم و این بار به وضوح دیدم که کشاورزان بهتر از همه معنی تام "هو رزاق" را درک می کنند. و فقط روزیشان را لز او طلب می کنند. و دیدم که آنان با چه تبسم شیرین و صادقی سفره هاشان بر همه گسترده است.

باغ های پر میوه دیدم. درختان سنگین زیر بار به و انار، زیر بار گردو ، زیر بار انگورهای طلایی؛ و آفتاب آنجا چه بیدریغ می تابید. آنجا بهشتِ مجسم بود.

عمارت هایی دیدم که گذر زمان تمام لبه های خشنشان را گرد کرده، منعطف شدند ولی نشکستند. هنوز پایدار ایستاده اند. و چه خوب معمارانی! که هنوز حضورشان پس از قرن ها کاملاً زنده احساس می شود؛ که با عشق و ایمان و درایت و تعقل، چنین استوار بنا کردند.

چشمه و جوشش و سرسبزی و شادابی دیدم... و به فاصله اندکی کویری خشک، با خارهایی که وجودشان به آدم می فهماند حتی زیر تیغ این آفتاب هم می شود شاداب زندگی کرد.

 و خلاصه همه چیز و همه کس آن جاست تا به تو یادآوری کندالله خیرٌ...

الـهـــــــــــــــــــــــــــــــــــه

۱۶:۳۰

 

 

۱۳۸۲/۰۶/۲۲

/ 8 نظر / 9 بازدید
A Friend

دوست عزيز سلام. از توجه و نظرت ممنونم. راجهع به مطلبت هم به قول يکی از دوستان چشمان بينا، هميشه با ديدن اين تاريخی که در صورت جغرافيا ظاهر شده، به وجد ميان، و انگشتان توانا به حرکت. منتظرتم. هانا.

basloogh

آب سرد کلات (قره سو) رو دیدم که نمی دونم دلش از کجا سرد بود... يک عالم باغ هاي قديمي دِدم، خيابان هاي باريک با درختان چنار پير بلند.... يک شهر تميز، مردماني با صفا ، آن طرف تر دهي بود؛ آباد، زيبا...وجب به وجبش گل هاي رنگارنگ و همه آواي "هو علی کل شئيٍ قدير" زمزمه مي کردند. ده ها مزرعه ديدم که برزگراني در آن کار مي کردند همه دستهاشان به نشان و چشمهاشان به سوي آسمان. هميشه مي گفتم و اين بار به وضوح دیدم که کشاورزان بهتر از همه معني تام "هو رزاق" را درک مي کنند. و آفتاب آنجا چه بيدريغ مي تابيد. آنجا بهشتِ مجسم بود. عمارت هايي ديدم که گذر زمان تمام لبه های خشنشان را گرد کرده، منعطف شدند ولي نشکستند. و به فاصله اندکي کويري خشک، با خارهايي که وجودشان به آدم مي فهماند حتي زير تيغ اين آفتاب هم مي شود شاداب زندگي کرد. و خلاصه همه چيز و همه کس آن جاست تا به تو يادآوري کند الله خيرٌ...

پنجره تنها

سلام الهام جان...خيلی خيلی ممنون که سر زدی و پيغام هم گذاشتی...خوش حالم که سفر بهتون خوش گذشته...منم مسافرت بودم...رفته بودم شمال ...ولی آخرش!!!!! .....طولانيه...بازم ممنون که سر زدی...منم از اين به بعد هميشه بهت سر ميزنم..اگه به من اجازه بدی می خواهم به شما لينک بدم...پس تا بعد...سبز باشی.

ghasem

salam dooste aziz...sharmandeh az inke man dir behetoon sar zadam, chon man naboodam va albate dir apdait shod...movaffagh bashid...BYE

hasti

vali man fekr mikonam ke keshavarza bishtar az inke be in jomle ye "hova rrazagh "motaghed bashan , bishtar behesh adat kardan , kheili bishtar az ma . nemidoonam chera.. shayad bishtar kar mikonan o kamtar fekr...ya inke bishtar az ma sakhti mikeshan o bara ye tojihe hame ye moshkeelat ba chand jomle khodeshono ghane mikonan.....

hoda

خيلیه که آدم اين همه چيزای خوب توی يه سفر معمولی ببينه!!!

محمود

سلام. واقعاً بهت تبریک میگم که تونستی این چیزها رو ببینی یا حداقل چیزهایی رو که دیدی اینجوری به تصویر بکشی. بهت حسودیم شد!!! /// محمود ///

محمود

سلام. واقعاً بهت تبریک میگم که تونستی این چیزها رو ببینی یا حداقل چیزهایی رو که دیدی اینجوری به تصویر بکشی. بهت حسودیم شد!!! /// محمود ///