دن بوسخ و هارینگ تورنوی

دوشنبه گذشته با همسایه مون یه تور یه روزه رفتیم یه شهری که مرکز استانی (برابانت شمالی) هست که ما هم تویش ساکن هستیم. اسم رسمی شهر واسه من گفتنش خیلی سخته! منظورم تلفظش ه. سَن هٍرتوخِن بوسخ که مردم به اش میگن دِن بوسخ.اسم شهر به معنی "جنگل دوک"* ه که منظور این بوده که به دوکی که دوک برابانت بوده خونه اش اینجا بوده یه عالم وقت پیش ها...

یه کلیسای* بزرگ و قشنگ داره، که گفته میشه قشنگ ترین کلیسای برابانت ه و توی مادورادام در لاهه که مجموعه ای از ماکت های جاهای نسبتاً‌ مهم در هلند،‌ماکتش رو دیده بودم.

قدیمی ترین خونه آجری هلند هم که در اوایل قرن ١٣ میلادی ساخته شده توی همین شهر هستش.

خلاصه رفتیم شهر رو دیدم و توی مرکز شهر کمی گشت زدیم و برگشتیم. کلی خوش گذشت در حالی که کل بلیط رفت و برگشتمون شد ٣ یورو!

*:the Duke's forest

**:Sint Jans kathedraal

------

دیروز توی کلاب شمشیربازی تورنومنتی بود به نام "هارینگ تورنوی"‌ به هلندی که ترجمه اش میشه مثلاً مسابقه های ساردین یا همچین چیزی. جریان از این قرار بود که بچه های قدیمی کلوب بیان و با ما که الآن عضو هستیم مسابقه بدهند با اسلحه ای که با هم توافق می کنند. چون بیشتر بچه ها فلوریست هستند بالتبع من باید فلوره بازی می کردم، و برای اولین بار در عمرم فلوره الکتریک بازی کردم. ١٣ مسابقه دادم‌،‌ که ١١ تاش فلوره بود، و کلاً ٧ تا بردم. مسابقه ها کاملاً‌دوستانه بود، و حتی آخرش کسی امتیاز ها رو حساب نکرد! ولی نکته بعد مسابقه بود،‌که به جای شیرینی و ... بعد ازمسابقه،‌قرار بود هارینگ بخورند. هارینگ که با کمی بالا پایین همون ساردین خودمون هست، در هلند خیلی متداول ه. من دیدم که هلندی ها ادعا میکنند که خودشون و ژاپنی ها تنها ملتی هستند که ماهی رو خام خام می خورند. البته من اصلاً‌ در مورد صحت این جمله اطلاعی ندارم،‌ولی خلاصه چیزی که دیدم اینه که اینها ماهی کوچکی رو که شاید کمی دودی شده باشه (چیزی معلوم نیست ازش)‌ رویش پیاز خام خرد شده می ریزند و با ولع عجیبی می خورند. من هیچ موفع رغبت نکردم همراهی کنم،‌دیشب واقعاً‌ تصمیم گرفته بودم باهاشون همراه بشم، که پوآن گفت نصفه شبی خوب نیست ماهی بخوری!‌و نخوردم! و کماکان ماهی خام نخوره باقی موندم.

الهه

آیندهوون- اسفند

 

پ.ن١: در نروژ ماهی و میگوی خام خوردم و دوست داشتم و مشکلی نداشتم. ماهی آزاد ورقه شده کمی دودی رو همون طوری می خوردندو می خوردم!‌ میگو هم داخل آب نمک هستش که اونم با مایونز خوبه!‌ ولی این ماهی های هلندی دیگه خیلی خام و زشت ه!

پ.ن ٢: فردا روز درختکاری ه همیشه یادم ه همین روزها باید سبزه رو بذاریم سبز بشه... دیگه قد سبزه ها میگه که کم مونده تا عید.

/ 14 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انوش

به شما مثل یک برادز دلسوز توصیه میکنم از خوردن ماهی و میگوی خام که سرشار از ویروسها و میکرب ها و انگل های شناخته و ناشناخته میباشد شدیدا پرهیز کنید .تنها غذا های گیاهی را میتوان خام مصرف کرد

نورا

واقعا کار خوبی کردی الهه واقعاااا!!! چین این خارجیا اه؟‌!!![سبز]

پسرخاله

خوب شد نخوردی ممکن بود اون یه ذره خامه اش اذیتت کنه یه وخ ! [زبان]

علیرضا

ولی ساندویچ ماهی نروژی با خیار و سبزی خوش مزه بود. من که دوست داشتم[لبخند]

رنگینک

یادش بخیر. تو اسلو روبروی شهردازیش یه اسکله بود. همونجا از کشتی یه پاکت میگو گرفتیم تازه تازه انگار تخمه اس.کله هاشون و پوستاشون رو مینداختیم مرغای ماهیخوار تو هوا میگرفتن و ما هم خودش رو میخوردیم. خوشمزه اس .دوست میدارم.خوش باشی.

فرناز

ایییی . من اصلا حواسم نبود که سبزه سبز کنم. الان بذارم خوبه؟

شقایق

چه پست آروم و خوب و زیبایی. بوی سفر و دوستی و ماهی و عیدی .. اخی ... عید داره می شه ه ه ه ه . ماهی تو سوشی که خام هست ، خوبه.ولی من فقط همین یکی رو تجربه کردم. اگه پاش بیاد ولی پایه ام .. :))

گیلاس

هووووووققق... میگو خام رو نمیشه نگاه کرد! تو چه جوری دلت میاد که بخوریش؟؟ من فقط گوشت قرمز خام دوست دارم! اونم مامانم نمیذاره بخورم!!

ununoctium

اساسا این جور مواد را می توان جوید؟فکر می کنم مزه ی دمپایی بدهد!دم خانوم شمشیرزن دودستمان گرم!

حرفه ای

الو الو صدا میاد؟!