انرژی

اینجا و کلاً اروپا و شاید خیلی جاها غیر ایران انرژی چیز گرونی محسوب میشه. اینجا از وقتی هوا کمی سرد شد ما همه اش یه چشممون به دماسنج تو اتاق ه یه چشممون به درجه شوفاژها! تمام دلایل فیزیکی و راه های انتقال گرما رو هر روز مرور می کنیم.

کار به جایی کشیده که تمام بحث های بین بچه ها هر دفعه که همدیگر رو می بینیم ناخوادآگاه می ره به سمت این قضیه! کدوم عامل موثر تره داشتن شیشه دو جداره یا پرده کلفت. اینکه چرا به دلایل زیبایی و این چیزها شوفاژها رو سفید می سازند و کاش سیاه بود تا گسیل گرمایی اش بیشتر بود.

حالا من اینهمه فیزیک خوندم و پوآن و دوستانش هم کم و بیش همین طور یک کدوم از ما مطمئن نیستیم

  • چرا خونه ما به اندازه کافی گرم نمیشه
  • پارچه کلفت نسبت به تابش مادون قرمز شفاف تر عمل میکنه یا شیشه؟
  • تاثیر تابش و رسانش چقدر از انتقال گرما به روش همرفتی کمتر ه؟
  • پرت گرما از شیشه ها بیشتر یا لای در و...
  • اتاق تاریک گرمتر می مونه یا اتاق روشن
  • گرمای مساوی ایجاد شده توسط یه بخاری برقی ارزانتر ه یا توسط شوفاژهای ما!

خلاصه اینکه آخرش ما سردمون ه! و یادش بخیر خونه ما تو ایران همیشه خیلی گرم و خوب بود!

اینجا ازش عجیب بود و انتظار نمی رفت ولی یه ١٠ -١۵ سانتی برف اومده و دما فکر کنم به ١۶ درجه سانتی گراد زیر صفر هم رسید!

بی ربط نوشت: همیشه از تلفن زدن و اینها یه وحشتی دارم خصوصاً وقتی از سر یه حس پررنگ و غلیظی باشه. وحشت از اینکه اون طرف خط خیلی از حسم دور باشه یا اصلاً تو شرایطی نباشه که من هستم! مثلاً ناراحتی و دلت گرفته زنگ بزنی به دوستت تو عروسی باشه! خلاصه من همیشه وحشت دارم از این حس و اینقدر به اش فکر می کنم که آخر به کسی تلفن نمی زنم!

الهه

آیندهوون

عاشورا- ١٨ دی ماه

پ.ن: اگه جواب سوال فیزیکی ها رو کسی می دونه بگه! ما می خواهیم حساب کنیم پرت گرمای خونمون از طریق تابش چقدره؟!یول

/ 18 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كويريات

به مهرداد: من اگه دما بشه 18 کلاهمون رو می اندازیم هوا!!‌ اینکه ما شب می خوابیم صبح بلند میشیم می بینیم دما رسیده به 9 درجه بالای صفر! یعنی دمای خونه از اون چیزی که ما همیشه در محاسبات فیزیکی استفاده می کردیم چیزی حدود 11 الی 16 درجه سردتر!!

کائنات

اتفاقا من ایران رفته بودم همش از شوفاژای اونجا شکایت می کردم و اینکه چرا خوب گرم نمیکنه.....[چشمک] خونه ما اینجا خیلی خوب گرمه، به نظرم مدل شوفاژا خیلی افیشنته و اینکه شیشه پنجره هم دو جداره هست، فکر می کنم هردوش تاثیر داره، حداکثر دما تو خونه هم 30 درجه میتونه بشه و با اینکه من خیلی سرمائیم ولی با این دما مشکل ندارم... اگه پرده کلفت بذارین فکر کنم تا حدی نقش شیشه دو جداره رو میکنه...

قبیله سبز

تنها چیزی که تو ایران حتی ارزش محاسبه کردن ندارد انرژی مصرفی خانگی است و هدر رفتن 90%آن از در و دیوار و پنجره است . ما جهان سومی هستیم و فرهنگ مصرفمان ...

علیرضا

اگه خونتون تازه نساخته باشند و قدیمی باشه فکر نکنم بشه کاریش کرد چون اینجا هم چندین سالیه که عایقهای حرارتی تو دیوارها بکار میبرند و اگه خونه بیشتر از 50 عمرش باشه (که خیلی از خونها هست) همین مشکل و دارند. فکر کنم چارش این باشه که از بخاری برقی ترمستات دار استفاده کنید و یه اتاق و لااقل گرم نگه دارید.

هنگامه

یادمه چند سال قبل که توی یک شهر سرد دانشجو بودم و در خوابگاه زندگی می کردم همیشه زمستانها عذاب می کشیدیم . اون موقع بهترین راه حلی که به نظرمون میرسید بخاری برقی بود و چون اتاقها کوجک بود جواب میداد . امیدوارم توی این سرمای هوا دچار بیماری نشید و کانون خانوادتون از همیشه گرمتر باشه .

ميم

اينا كه گفتي خيلي پيچيده است منم كه هميشه از فيزيك فراري بودم اما اتاق روشن گرم تر از اتاق تاريكه و پرده كلفت هم خيلي موثره هم چنين فرش كافي

رنگینک

جذر احساس پرت گرما با میزان گرمای محبت به توان دو نسبت عکس داره!! یعنی هر چه گرمای محبتتون بیشتر باشه اصلا میزان پرت گرما از طریق تابش یا هر طریقی را حس نخواهید کرد!! البته لباس گرم و شوفاژ مدرن و .. از فاکتور های ثابتی است که حتما بایدحاصل را در آن ها ضرب کرد!![نیشخند]

ميم

9 درجه؟ 16 درجه؟ شما الان زنده اين؟ ما خونمون رو 24-25 هستش. خدايا شكرت

بهار

شرمنده مه توی هرم علوم طبقه هفتم ( هنر ) هستیم و از فیزیک مادر علوم در حد همون اطلاعات دوره دبیرستان اطلاعات کمرنگی داریم ! به هر حال کسی که سردش می شه دچار این چالشها هم می شه اما د رمورد استرست همیتقدر که خودت بهش آگاهی خیلی خوبه ، فکر کن چطوری میتونی کمرنگ ترش کنی و از بین ببریش اینجوری پیش بره حرفات همیشه نگفته می مونند .