روز ملی!

اواسط ماه آوریل یه عالم لباس محلی می دیدم تو مغازه ها به رنگهای مختلف با گلدوزی های با مزه!

 

 

 

از همون موقع ها هم کلی مغازه همه چیز به رنگ قرمز و سرمه ای و سفید آورده بودند از شمع گرفته تا دستمال سفره و پرچم واسه تزیین کیک و پرچم های بزرگ خلاصه همه چیز!

 

همه این ها مقدمات جشن روز ملی نروژ بود که بجای خودش مراسم جالبی بود ولی چیزی که واسه من از همه جالب تر بود خوشحالی مردم بود واسه این روز! همه از قبل کلی دوق داشتند که قشنگ معلوم بود واسشون این روز یه تعطیلی ساده نیست! روز 16 مه موقع خداحافظی همه به هم و حتی به من که خارجی ام می گفتن :"17 مه تون مبارک" و این قدر این رو با ذوق می گفتن که آدم هم ذوق میکرد!

 

 

 

وقتی از جماعت جدا شدم  از یه ذره دورتر این آدم های خوشحال رو نگاه  کردم یوهو یه غمی تو دلم نشست! یه حس شبیه غبطه شبیه حسد حتی! که چرا ما نباید روز ملی داشته باشیم؟

 

 چرا ما نباید یه روز همه مان دور هم جمع بشیم ایرانی بودنمان رو جشن بگیریم؟

 

چرا ما نباید دست بچه هامونو بگیریم بیاریم تو خیابون بهشون فرهنگ و سنتمون رو یاد بدیم؟

 

 چرا ما نباید به روزی از اینکه خونه داریم و ماله خودمونه خوشحال باشیم؟

 

چرا ما بچه هامون و خودمون باید حسرت امنیت و آرامش داشته باشند؟

 

 چرا ما تو خونه خودمونم غریبیم؟

 

 

 

به اینها بخاطر داشتن همه اینها و اینکه بدون لکنت می تونند به همه دنیا بگن "نروژی" اند حسودیم میشه! اینها که رفاه دارند، آرامش دارند و مهم تراز اینها آبرو دارند!

 

 

 

الهه

 

۳1 اردی بهشت 1386

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 21 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خوابکوتاه

ما منصف باش . خطمون که عربیه . راز نیازمون با خدا عربیه . اصلا خدامون عربه مثل اینکه . مفاخرمون که فیه ما فیه می نویسند ... شعرامون که عربی می سرایند . اسمامون که عربیه . دعای نوروز جمشیدیمونم که عربیه . با یکسری جملات عربی رسما زن و شوهر میشیم . بیش از نصف زبونمون که عربیه . اسم کشورمون توی سازمان ملل هم دیگه ایران نیست و جمهوری اسلامی ایرانه ... تو مطمئنی ما عرب نیستیم ؟

کويريات

در واقع من هم هيچ موقع اين آدم های تجزيه طلب رو درک نمی کنم!‌د! خوب بياين درست مثل آدم زندگی کنيم هر جام بد بود يه چيزی باهم کنار بياين خيلی بچگونه فکر می کنم ولی اين دعواهای جدی آدم بزرگها ميره تو اعصابم! بعدم راجع به خطمون و اينها ! من اصلاْ‌ غر نمی زنم ۲تا کشور با اينهمه که فرهنگ هامون باهم قاطی شده عيب نداره الفبامون عربی باشه!‌الان اينهمه کشور اروپايی حروفشون شبيه همه کسی مگه ميگه مثلاْ‌ فرانسوی ها انگليسی اند يا نروژی ها لهستانی اند! يه چيز ديگه تعيين کننده است!‌ به نظرم ما نبايد مثلا با تک تک کلمه های عربی که تو زبونمون هست عناد داشته باشيم ولی با همه اين حرف ها بايد جايگاه خودمونو بدونيم و اونو درست به دنيا معرفی کنيم!

خواب کوتاه

ببين در مورد خط بايد بيشتر بدونی ... یادش بخیر زیر نظر دکتر سلطانزاده چقدر خط شناسی کردیم اما ... خط لاتين خط مانوی خط عربی خط پهلوی و ... خط امروزی ما خط عربی هست . حتی زبونمون هم در برخی رفرنس ها لهجه ای از زبان عربی ثبت شده که خیلی هم عجیب و غریب نیست . کامنت قبلی رو بخون .. ما سر تا پا عربیم ... گاهی عرب تر از عربها هم هستیم ما به اصطلاح ایرانی ها عمدتا دوست داریم ایرانی باشیم تا اینکه واقعا ایرانی باشیم ...................................... بنظر من مردمی که روی پرچم کشورشون که ناب ترين نشانه مليت هست ۲۳ کلمه عربی حک شده بايد کمی بيشتر فکر کنند که ايرانی هستند يا عرب ؟

مطهره

تو پرسیده بودی دانشجوها در ایران چه می کنند این روزها بانو؟ امروز داد می زنیم ... کتک می خوریم ... حرف حقمان را به کرسی عدالت می نشانیم. بی راهه نمی رویم و کار خودمان را می کنیم. حالا تاورم بینی ام بخوابد برای حرفمان شاهد هم داریم.

پسرخاله

حالا جدا تو با پرچمی که از پرچم لبنان و سوريه و امارات متحده عربی هم عربيک تر است چجوری به اين نروژی ها می گی که ايرانی ها عرب نيستند ؟!! برام سوال شد ... اونا رو بگو که چه ساده هستن و چه زود حرفاتو باور می کنند ............... ضمنا به عرض ميرساند امروز تيم قشنگتون به پيکان هم باخت تا سوراخ تر از هميشه باشه

کويريات

اونها نمی دونند پرچم ما عربيه ريزه هاشو نمی بينند اون بزرگ وستطی رو هم فکر می کنند نقاشيه! ::::::::::::::::::::::::::::: تيم ما سوراخ نيست!!! من که واسم مهم نيست ببره يا ببازه من آبی رو دوست دارم! هيسسسسسسسس بقيه استقلالی ها نفهمن

پسرخاله

خودت که ميدونی پرجمت عربيکه ... خب اين صادقانه نيست که به خلق الله دروغ بگی ... ايران بودی دروغگو نبودی ... رفتی اونجا از نروژی ها ياد گرفتی حتما ... اينبار هم ازت پرسيدن سرت رو بگير بالا بگو که عربيم ... بگو پرچممون رو عوض کردند آب از آب تکون نخورد ... شايد متوجه بشن که ايرانی ها چقدر مردم فرهنگدار و فرهنگ دوستی هستند ................ استقلااااااااااااااال سوراخههههههههههههههه

کویریات

من دورغ نگفتم به هیچ کس تاحالا دراین باره ولی چیزی هم نگفتم! ولی دیگه دعوا بسه!

پسرخاله

دعوا نبود ... فقط اميدوارم به عنوان يک جوان و دانشجو کمی بيشتر به عمق مسائل پيرامونت فکر کنی و ببينی برای داشتن روز ملی خيلی زير ساخت های فرهنگی لازمه که ما تک به تک نداريمشون . تو يک جشن ملی ديدی و گفتی کاش ما هم داشتيم ... به همين راحتی ؟ موفق باشی

شادی

من هم روز ملی حسودیم شد به اینا ولی با خوشحالی تو جشنشون شرکت کردم