بيمارستان يعنی هزار مدل تفکر

Rikshospitaletart.jpg

دیروز کلاسم توی بیمارستان تشکیل می شد. Rikshospitalet! این بیمارستان یکی از جدیدترین بیمارستان های این جاست.

اولش جلوی ورودی اصلی بیمارستان قرار داشتیم با استاد. وقتی اومد گفت کلاس از دم در شروع میشه. تا بریم توی سالن کنفرانس تو طبقه ۳.

اول مدل ساختمون رو توضیح داد که هر کسی کجاست و چرا. من چند تا نکته که به نظرم جالب بود و میگم.

 • ساختمان بیمارستان تخت است. و طبقاتش زیاد نیست چون:
  • مریض که می آد وحشت نکنه
  • به آسانسور وابسته نباشند
  • حمل و نقل داخل ساختمان با موتور و دوچرخه های خاص برای دکترها و پرستارها آسون باشه.
 • رادیولوژی و همه این وسایل ام آر آی و اینها وسط طبقه اول (دوم نروژی ها) است و همه قسمت ها شاخه شاخه از توش اومده بیرون.
 • باند هلی کوپتر به این قسمت خیلی نزدیکه چون فرض بر اینه که آدمی که با هلی کوپتر آورده شده حتماْ‌نیاز سریع به اون دستگاه ها داره.
 • بین طبقه اول و دوم و بین طبقه دوم و سوم یه طبقه موجود است که بهش میگند نیم طبقه مکانیکی. این نیم طبقه ها کوتاهند و فقط برای مهندس پرشکی ها و تکنسین های بخش فنی قابل دسترس است وتمامی برق مصرفی وسایل رادیولوژی و ام آر و سی تی و... و وسایل اتاق عمل به ترتیب تو این دو تا نیم طبقه است.
 • اینکه جای کلیسا و هتل واسه همراه مریض ها کجا باشه. اتاق مریض ها رو به رودخونه باشه یا به کوه همه دیوارهای لازم شیشه ای باشه... وسایل تشخیص طبی بچه ها اندازه هاش کوچولو تر باشه.

خلاصه خیلی چیزهایی که بعضی هاشو اینجا نوشته. من همش فکر می کردم واقعاْ واسه ساختمون یه بیمارستان این همه فکر می شه...تو ایرانم همین جوریه؟؟ هیچ موقع قبلش فکر نکرده بودم بهش!!

 الهه

/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کویریات

البته 1 طبقه نیست ولی 2طبقه رو هوا داره با همکف میشه 3 طبقه. خلاصه تخت به نظر می رسه

کویریات

یزیتورهای وبلاگم از 10000 گذشت!!! من 10002!!

الآنی

اول که ... ممنون از اطلاعات جالبت... خوراک باباييه که همه ی نکات رو ياد بگيرند و برای مدتی برای همه با جزئيات تشريح کنند! دوم اينکه ما داريم زير بار مشکلات اقتصادی که نتايج تصميمات تابلوی مسئولين کشورمونه ، ميميريم... به نظرت وقت ميشه به اين فکر کنيم که ساختمون بيمارستانمون از لحاظ روحی برای مريض مناسب هست يا نه؟؟!!! سوم اينکه! هووووورااااااا من شيرينی می خوام بابت ۱۰۰۰۰ تا ويزيتوره شدنه وبلاگت!!!

بنفشه

تو بعضی جاهای ايرانم به اين نکات فکر می شه فکر کنم.

سرسوزن ذوق

مشکل اينه که اونهايی که بايد عمل کنن فکر نمی کنن اونهايی که فکر می کنن دستشون بسته اشت برای عمل. وگرنه همين خواب کوتاه خودمون بد معماری نيست که . فکر هم ميکنه ولی عملی نيست

پسرخاله

سوزنی دهنت رو بايد طلا بگيرن اما کلا اين مشکل ژنتيکه رفيق طرف ۲۰ ساله امريکاس بازم سی دی رايت می کنه و حاضر نيست اريجينالش رو بگيره وضعيت و ساخت و ساز در ايران فجيع تر از وضعيت رانندگی و ترافيک و وجدان کاری و سيستم حمل و نقل و وضعيت بهداشت و بيمه و .. نيست . فقط قضيه اينه که کم پيش ميآد کسی بابت ديرشدن کارش در ادارات جونش رو از دست بده اما اگر ساخت و ساز درست انجام نشه ديگه فاجعه ميشه بقول استاد ما : اصلا به سازه اش کار ندارم ، طراحی پلان و معماری بيمارستان هم استانداردهايی داره که وقتی رعايت نشه بيمارستان تبديل ميشه به بمب ميکروبی ( شاهدشم مشکل عفونی شايع در بيمارستانهای ايرانه ) اما فکر می کنی به همين استادجان اگر طراحی بيمارستان رو بدن ، نتيجه بهتر ميشه ؟!! ياد روستای تايباد می افتم يا شهر جديد هويزه که برجسته ترين استاتيد معماری طراحيش کردند و چه فاجعه ايی شد در سطح بين المللی هم از اين مدلها هستا اما نه انقدر به وفور پ.ن : اينها نتيجه نشست و برخاست من با ساختمان پزشکان - فاميل نگار

اشکان

فکر میکنم اصلا مهم نیست که الان توی ایران کسی به این نکته های فراموش شده توی هر زمینه ای فکر و دقت میکنه یا نه . مهم اینه که آیا من و شما توی کار خودمون به این نکته ها دقت میکنیم که اگه دقت کنیم میشیم حداقل دوتا ایرانی که به این چیزها فکر میکنن

مهدی

آقا ممنون از مطالبتون (هر چندکوتاه بود).................واقعا بدردو خورد به خوبی مال شما نیست ولی یه سر به ما بزن بازم ممنون.