هم زبون- فارسی زبون!

قبل از اینکه از ایران بیام نسبت به افغانی ها هیچ حس خاصی نداشتم.  شاید منم گاهی دلم واسشون می سوخت که این قدر بدبختند یا کلاس پنجم که تو جغرافیای همسایگان ایران اینقدر هیچی نداشتند خوشحال بودم که عوضش درسش آسونه. نه خط آهن دارند نه فرودگاه دارند نه شهر مهم درست حسابی دارند نه صنعت دارند نه کشاورزی به جز خشخاش!‌ و همه سوالهای که تو امتحان ممکن بود بیاد راجع به افغانستان جوابش می شد:"‌به علت جنگ داخلی وجود ندارد". افغانی ها واسه من یه آدمهای پر تلاش و کارگرهایی بودند که پول کم می خواستند و کار زیاد می کردند.ولی بعضی هاشون پر رو بودند....

یه آقای دکتری بود که دکترای اقتصاد داشت و استاد دانشگاه کابل بود و در همون زمانها که یه عالم افغانی اومده بودند ایران اومده بود ایران و اونم مثل بقیه افغانی ها کارگری می کرد تا شکم خانواده اش رو سیر کنه. مامان و بابام زیاد می رفتند بهش سر می زدند و کمکش می کردند و می گفتند خیلی آدم خوبیه.

این گذشت و روزی که جشن ورودی های جدید دانشجویان بین المللی دانشگاه اسلو بود کنارم یه دختری نشسته بود مو بور و چشم آبی. بعد از اینکه دید من پای تلفن فارسی حرف زدم به فارسی (خنده دار و شیرینی) بهم گفت :" ایرانی هستی؟ من هلندی ام! شوهرم افغانی اه. و اون روز کلی با من دوست شد و من رو دعوت کرد خونه شون بعداً هم خواهر شوهرش باهام تماس گرفت و اصرار که پیش ما بیاین! اون موقع لذت غریبی داشت شنیدن صدای هم زبون!

یه دفعه دیگه هم توی پلیس اتباع خارجی توی اسلو به شدت عجله داشتم و پشت سرم ٣ تا آقای افغانی بودند . خیلی مونده بود تا نوبتم بشه. کتاب فارسی ای دستم بود می خوندم و هی ساعت رو نگاه می کردم. یکی از آقاها از پشت صدام کرد :"خانم فارسی زبانی؟" گفتم :"بله" . گفت:"‌عجله داری! بیا شماره من مال تو!". من نمی دونستم چه جوری تشکر کنم همون موقع نوبت اون شماره بود و رفتم و کارم انجام شد!‌

چندین بار دیگه جاهای مختلفی تو نروژ و هلند با افغانی ها برخورد کردم و از برخوردهای خوبشون و علاقه شون نسبت به ایرانی ها به حکم فارسی زبانی شرمنده شدم. و هزار بار آرزو کردم نکنه یه ایرانی ای باهاشون برخورد بد بکنه!

الآن هر بار توی رستوران افغانی غذای افغانی می خورم یا توی مغازه افغانی به فارسی با فروشنده به سبک خودمون تعارف فارسی می کنم پر از ذوق می شم و واقعاً‌ لذت کشور برادر و همسایه و هم زبونی رو حس می کنم!

دلم می خواد یه موقع یه آدمهایی ام از تاجیکستان ببینم تجربه جالبی خواهد بود!

 

/ 17 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.م.

راستی من عسل هستم

فرناز

منم تجربه اش را داشتم و خوشحالم کرده. اما فکر میکنم که خیلی از افغانی ها هم آدمهای خوبی نیستن. درست مثل ایرانی ها و بقیه. ولی ما که میاییم غرب معمولا دردسری درست نمیکنیم، اما اونا کم برا ما تو ایران دردسر نتراشیدن!

كويريات

به بنفشه:‌آره منم دقیقاً کلی ناراحت همین نگاه بودم! و کلی از خودم ناراحت شدم. یه کم فکر میکنم می بینم یه چند سال قبل خوب افغانستان جز ایران بوده. خوب و بدش ماله خودمون بوده... حالا اگه جدا شده ...چرا ما به خاطر تعریف مسخره مرز جغرافیایی غرور خاصی داریم نسبت به اونها! به م.م.(عسل خانم) بازم ممنون. من راستش به بعضی دلایل نروژ رو ترجیح می دادم ولی به خاطر بعضی دلایل دیگه اینجا رو. کلاَ‌ تفاوت خیلی فاحش نداره. ولی خوب ... بستگی به آدم داره سلیقه آب وهوا زبونشون... تفاوت های اینجوری داره. شاید یه وقتی تو وبلاگم یه مقایسه ارائه کنم [زبان]. خوش وقت شدم از آشنایی تون همشهریتونم سلام می رسونه[چشمک] به فرناز: من درست نمی دونم منظورت از دردسر و اینها چیه ولی خوب آنچه مسلم ه همه جا خوب و بد داره منظور اصلی من این بوده که اینها کسانی جدا از ما نیستند و خلاصه به حکم هم زبونی کلی خودشون رو از ما می دونند در حالی که ما همش خودمون رو جدا می کنیم و کلی خیال می کنیم بالاتریم!‌ من درک نمی کنم چرا!

هیهات

خوب ببین! بعضی ها چه آسان بزرگ شدند. انگار یک شبه قد کشیدند و در یک سحر اوج گرفتند٬ به عرفا و علما رسیدند و علم و عرفان به یک جرعه سرکشیدند و باز بالا رفتند و رفتند و رفتند... آنقدر که خورشید هم مجبور شد برای دیدنشان سرش را بلند کند.

پسرخاله

افغان ها ( افغانی غلطه خانم مهندس ) تیره و طایفه های مختلفی دارند . لس آنجلس کلی افغان داره که شما محال از روی چهره شون تشخیص بدید اینها افغان هستند ( من هر روز لس آنجلس هستم . همون LA شما ) کلا اون قسمت افغانها که چهره های تابلویی ندارند خیلی انسانهای بافرهنگی هستند و زمان ظاهرشاه خدا بیامرز همین ها به افغانستان حکومت می کردند ... ولی این قسمت افغانها که الان ایران رو ورداشتن و از 100 کیلومتری داد میزنن که افغان هستند - از چهره هاشون - مستحق همون فکرایی که در موردشون می کردیم هستند و البته که خوب و بد همه جا هست و علی الخصوص ما ایرانی ها به هیچ قومی در این دنیا هیچ برتری نداریم در انتها این کشور دوست و برادر رو خوب اومدی از فردا فلسطین پاره ی تن من است هم راه بنداز [زبان]

كويريات

من هم فکر می کنم تیره های مختلفشون رو دیدم همین آقای افغانی (ی ی وحدت) که مغازه داره در آیندهوون و من کلی ازش چیزهای ایرانی می خرم خیلی شبیه ایرانی ها هستند!‌ تازه شاید شبیه اروپایی ها باشه بیشترّ چشمهای روشن و موی بور و ... من کلاَ منظورم این بود که جدا از خودمون نیستند

حرفه ای

خیلی باحال نوشتی من هم دقیقا همین احساس رو با بروبچ افغانی دارم. البته بگذریم که دوستان ایرانی ما اینجا اکثرا رفتار خیلی بدی با جماعت شرقی دارند!! [ناراحت]

علیرضا

یه افغانی بود اینجا همیشه ازش گوشت حلال میگرفتم 14 سال بود اومده بود اینجا فقط بخاطر اینکه خرج خونوادش که افغانستان بود و در بیاره, همیشه کلی با هم گپ میزدیم. الان دیگه برگشته کشورش و هر وقط میرم اونجا به یادش میفتم.

علیرضا

بچگیام هم مییشه "وقت" اشتباه مینوشتم[نیشخند] ، شما حواستون باشه[چشمک]

کامران

فرناز که اینجا بود رفتیم یه رستوران افغانی. برای من هم تجربه جالبی بود. من البته به خاطر رشته ام مستقیم با کارگران افغانی برخورد داشتم و خوشبختانه با قاطعیت می‌تونم بگم برخورد خوبی باهاشون داشتم. اما می‌دیدم که بعضیها حق اینها رو می‌خورن و الان دلم می‌سوزه که چرا ازشون دفاع نکردم.