رفتار نیمه معمولی کار دستم می دهد.

این روزها باز من و حال و هوای نیمه معمولی ام ممکن است کار دست همه تان بدهیم. ما دوباره کارهای نیمه معمولی می کنیم و خواب های سیاه و سفید می بینیم با یه تکه های فیروزه ای.  تو ممکن است غباری مه آلود دیده باشی و من بیشتر از هر چیز نگران چشم هایت می شم که با آنها دلم می خواهد فقط روشنی و امید ببینی. با همان روش های نیمه معمولی دلم را کف دستم نگه می دارم و از گرمی دلم پُر می شم و شما نگران چکه های خونی که از آرنجم می چکد آرنجم را باندپیچی می کنید.

من همیشه نگران نگرانی هایتان هستم ولی دنیای سیاه و سفید نیمه معمولی ام را دوست تر دارم و دوست تر از همه دارم که زندگی را خودم بازی کنم با همه ی بالا بلندی ها و قایم باشک بازی هایش.

شما و رفتارهای معمولی تان بیشتر از هرچیزی دردم می آورد. انگار تکه هایی از گوشتم رو به دنیای دوری منگه کرده باشم و به سوی این سیاه و سفید نیمه معمولی دنبال تکه های فیروزه ای اش گریزان درد بکشم. شما که دردکشیدنم را دوست ندارید؟

الهه

آذرماه ١٣٨٩

_______________________________________________________________

*: کتاب "فرزند پنجم" دوریس لیسینگ رو خیلی زودتر از اون چیزی که فکر می کردم تموم کردم. با وجود همه درد و حس خاکستری و دردناکی که داشتم نسبت به کتاب از خوندنش بخاطر اینکه موضوع و نثر گونه ی جدیدی بود برام از خوندنش خوشحالم و باهاش خیلی جاها واقعاً دردم آمد. کتاب رو قبل از ایران رفتنم تموم کردم.

 

**: روز ٢٩ آبان ماه عازم ایران شدم. و گونه ی تلخ رفتنم همراه با حس رستگی بود و این رستگی رو دوست داشتم. و حسابی توی راه فکر کردم و نوشتم و نوشتم و فکر کردم.

***:‌یه خانمی توی راه بغل دستم نشسته بود که بهم یادآوری کرد که این چیزهایی که توی هواپیما از پنجره پیداست برف نیست و ابر ه. دلم سوخت که کسی در سن ۶۵ سالگی اولین فرصت تجربه ی پرواز رو پیدا می کنه و ۶۵ سال رو چه طوری زندگی کرده...

****:‌ خوشحالم که واسه عروسی تو دوست خوبم اومدم ایران و از انتخابی که بین اومدن و نیومدن کردم خیلی خیلی خوشحالم. خیلی خیلی عروس نازی بودی دوستم. عروسی ات هم مطمئناً خیلی خوب بود. واسه هر دو تون هزارتا آرزوی خوب می کنم که امیدوارم کنار هم به همه شون برسید.

*****: سفر یک هفته ای ام به ایران کوتاه ترین سفر ایران بین ٧ سفرایرانم بوده؛ و با همه حاشیه های تلخ و شیرینش سفر خوبی بود.

  • خیلی زیاد تو این سفر حرف زدم و گاهی شاید زیادی حرف زدم. کاش توی سکوت بیشتری گذشته بود.  گرچه سکوت سنگین تو شاید همه چیز رو بدترکرده بود.
  • تصویری تو ذهنم بود که دلم می خواست اون شکلی هم باشم تو ایران. تصویر خودم بودم توی سالن مطالعه ی خواهران دانشکده برق جدید شریف، در حال نوشتن چیزهایی که لازم ه تو زندگی ام بهشون فکر کنم.  دوست داشتم این تصویر رو عملی کنم. ولی نشد. شریف رفتم ولی اونجا نرفتم. حسی که اونجا دوست داشتم حس غریبه بودن توی یه محیط آشنا بود. یه جور دیده نشدن از سر همرنگی.
  • انگارهمه روز ها، همه ی حرف ها همه چیز اتفاق می افته که "من" رو بسازه، منی که هستم، "من" ی که اینگونه هستم.
  • باز از تصویری که در ذهنم برای بچه هام می سازم لذت می برم و خودم رو در اون نسل می بینم. می خوام خودم مثل درخت باشم. ریشه هام رو تو هرجایی که می شد پخش کنم و شاخه ها رو توی هوا باز باز کنم و با هر بادی که دلم خواست برقصم. می خوام آزاد باشم بی هیچ محدودیتی از جنس ارزش و آبرو و گذشت.

******: یه دور پست کردم پرید دیگه یادم نیست چی می خواستم بگم...

/ 15 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جفنگ میرزا

از اون پستاس که میخوام چیزی بنویسم.... فکر میکنم..... دستم رو توی موهایم فرو میکنم..... دستم را زیر چانه ام میذارم و به صفحه مونیتور زل میزنم..... اما همش سکوت.....

تاتا

چقدر خوبه که آدم دنیای سیاه و سفید نیمه معمولی اش را دوست بداره .سیاه و سفید زندگی خودم رو که از دور نگاه می کنم ته رنگ خاکستریش چشمم رو می زنه سر بالایی های زندگی رو بعضی وقت ها نفس نفس می زنم دست به زانوها و نیمه خیز .چاره ای جز این نیست نیم نگاهی به دنیای معمولی دیگران هم نمی تونم بیندازم کاش یک لحظه سکوت .... فیروزه ای خواب هایم آرزوست

عادل

تصویری که از گذشته تو ذهنمونه دیگه قابل دست یافتن نیست؛ فقط یه خاظره است، یه تصویر محو ... برای همین وقتی میرم شریف احساس غریبی میکنم، غریبم تو جایی که بزرگ شدم، دیدم، یاد گرفتم، عاشق شدم، خسته شدم، و تو جایی که من شدم ... برای همین دوست ندارم دیگه برم شریف ... شریف برام همون حس دوست داشتنی گذشته باید بمونه؛ همون حس روز اول ... همون حس سال اول و همون لذت ها و همون ..... همون شریف!

نورا

الهه چقدر احساست به الانی قشنگه .... چقدر دوست داشتنیه ...

نورا

چند وقت پیش که اومده بودی ایران ، از خیابون انقلاب گردیات نوشته بودیو از کافه فرانسه. میدونی که هر وقت از کنار کافه فرانسه رد میشم بی اختیار یاد دوست نادیده ی وبلاگیم می افتم ؟[گل]

لیا

هم شما هم الآنی قلم های خیلی خوبی دارین! من واقعاَ از خوندن اون لذت می برم. bonne chance.[گل]

نوستالوژِی

سلام الهه عزیز خوبی؟ چقده خوبه که اومدی ایران و حال و هوا تازه کردی عزیزم...گذشته دیگه برنمیگرده اما خاطراتش عجیب برمیگرده ...زیاد و بعضان دلخراش

پسرخاله

سلام حضور دخترخاله ی نیمه دآغان [پلک] اومدی ایران و حرفهایی زدی که کاش نمی شنیدم هرگز ( الان این یعنی من خیلی درجریانم ) و چون خیلی درجریانم پس با نصف حرفات خیلی موافقم با نصف دیگه اش خیلی مخالفم . تو از نظر من نیمه معمولی نیستی . کلا معمولی نیستی که هیچ ابنرمال هم هستی اما معنیش این نیست که آدم بدی باشی یا ... متفاوتی . کلا بین ما ها که یاد گرفتیم موقع خوابدیدن هم ملاحظه ی عمه و خاله و همساده رو بکنیم ، اینکه یکنفر بخواهد برای خودش ، برای دل خودش زندگی کنه خیلی متفاوت و بقول بچه های بالا ! ابنرماله اما تو همینی که هستی باش از زندگیت لذت ببر فقط گیتار رو با خودت نبر و یکمم معقولات رو ضمیمه تصمیماتت کن باشد که رستگار شویم ... ... لیا هم یادش رفته اسم منو جزو کسانی که قلم شیوایی دارند بنویسه ، ولی من به روش نمیارم [پلک]

کتابناک

پیش از اینت بیش از این اندیشهٔ عشّاق بود ...مهرورزی تو با ما شهرهٔ آفاق بود یاد باد آن صحبت شبها که با نوشین‌لبان...بحث سرّ عشق و ذکر حلقهٔ عشّاق بود پیش ازین کاین سقف سبز و طاق مینا برکشند ...منظر چشم مرا ابروی جانان طاق بود سایهٔ معشوق اگر افتاد بر عاشق چه شد ...ما به او محتاج بودیم او به ما مشتاق بود حسن مهرویان مجلس گرچه دل می‌برد و دین ...بحث ما در لطف طبع و خوبی اخلاق بود شعر حافظ در زمان آدم اندر باغ خلد ...دفتر نسرین و گل را زینت اوراق بود www.ketabnak.ir

رحم

تنارگن متسح. بظاوم تدوخ شاب رظتنم تليميا متسح